Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | S9S12XS256J0VAAR |
| Description: | 16-BIT MCU S12X CORE 256KB FLA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 40MHz |
| Package / Case | 80-QFP |
| Number of I/O | 59 |
| Detailed Description | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Other Names | 935310049528 |
| EEPROM Size | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Oscillator Type | External |
| Meta Part Number | S9S12XS256J0VAAR-ND |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.72 V ~ 5.5 V |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Series | HCS12X |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Core Processor | HCS12X |
| Supplier Device Package | 80-QFP (14x14) |
| Data Converters | A/D 8x12b |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!