Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | MC9S12D64MFUE |
| Description: | IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Program Memory Type | FLASH |
| Detailed Description | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) |
| RAM Size | 4K x 8 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | HCS12 |
| Number of I/O | 59 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 5.25 V |
| Other Names | 935309425557 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Packaging | Tray |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Speed | 25MHz |
| Series | HCS12 |
| Base Part Number | MC9S12D64 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Supplier Device Package | 80-QFP (14x14) |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Package / Case | 80-QFP |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Oscillator Type | Internal |
| Meta Part Number | MC9S12D64MFUE-ND |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!