Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | MC908QT1ACDWE |
| Description: | IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Packaging | Tube |
| Speed | 8MHz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Meta Part Number | MC908QT1ACDWE-ND |
| Connectivity | - |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Detailed Description | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 8-SOIC |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Oscillator Type | Internal |
| Data Converters | - |
| Program Memory Size | 1.5KB (1.5K x 8) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Series | HC08 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 935309385574 |
| Core Size | 8-Bit |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Core Processor | HC08 |
| Number of I/O | 5 |
| Base Part Number | MC908QT1 |
| Program Memory Type | FLASH |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!