Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | MC908GR16ACFAER |
| Description: | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Connectivity | LINbus, SCI, SPI |
| EEPROM Size | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | HC08 |
| Number of I/O | 37 |
| Core Processor | HC08 |
| Detailed Description | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Speed | 8MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Meta Part Number | MC908GR16ACFAER-ND |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V |
| Base Part Number | MC908GR16 |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!